تبلیغات
Topnotch - آزمون های بین المللی 2
Topnotch
آموزش زبان انگلیسی آمریکایی
مرتبه
تاریخ : 1391/03/2
TOEFL (تافل) یا Test Of English as a Foreign Language یك امتحان زبان انگلیسی است و از اعتباری بین المللی برخوردار میباشد. این امتحان معیاری است جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی كه میخواهند از یك دانشگاه انگلیسی زبان پذیرش بگیرند. بیش از 4400 دانشگاه وكالج در سر تا سر دنیا، این امتحان را به رسمیت میشناسند.
امتحان تافل توسط موسسه Educational Testing Service) ETS) واقع در نیوجرسی آمریكا برگزار میگردد. این امتحان به دو صورت computer-based و paper-based برگزار میشود، اما در بیشتر نقاط دنیا به شكل computer-based میباشد و توضیحات ارائه شده در این وب سایت نیز كلا در مورد این نوع از امتحان است. در این امتحان، تمام سوالات باید از طریق كامپیوتر پاسخ داده شوند.

هزینه ثبت نام امتحان تافل، 130 دلار آمریكا میباشد. این مبلغ از اول July سال 2003 تا سی ام June سال 2004 معتبر است و معمولا هر سال مقداری افزایش می یابد. جهت ثبت نام در این امتحان، باید زود اقدام نمائید چرا كه ممكن است مراكز امتحانی ظرفیتشان تكمیل شود. طوری تاریخ امتحان خود را تنظیم كنید كه نتیجه امتحان به موقع و قبل از Dead Line به دانشگاههای مورد نظرتان برسد. برای ثبت نام در امتحان، به چند طریق میتوانید عمل نمائید:

1. ثبت نام تلفنی: پس از تماس با مركز ثبت نام، باید مشخصات خود را بطور شفاهی بگوئید. سپس به شما تاریخ، ساعت، آدرس محل امتحان و Appointment Confirmation Number (كه یك عدد 16 رقمی است) گفته میشود. جهت پرداخت هزینه ثبت نام، احتیاج به یكی از كارتهای اعتباری Visa ،Master Card و یا American Express دارید.

2. ثبت نام از طریق فاكس: پس از تكمیل نمودن فرم ثبت نام، آنرا به مركز ثبت نام مورد نظرتان فاكس نمائید. برای پرداخت هزینه ثبت نام، نیاز به یكی از كارتهای اعتباری گفته شده در فوق دارید.

3. ثبت نام از طریق پست: پس از تكمیل نمودن فرم ثبت نام، آنرا به مركز ثبت نام مورد نظرتان باید پست نمائید. برای پرداخت هزینه ثبت نام، میتوانید یكی از كارتهای اعتباری گفته شده در فوق را بكار ببرید و یا از چكی كه قابل وصول شدن در یكی از بانكهای آمریكا باشد استفاده كنید. چك باید در وجه ETS-TOEFL نوشته شود.

پس از انجام ثبت نام به یكی از روشهای 2 یا 3، شما نامه تائیدیه ای (Confirmation Letter) دریافت خواهید نمود كه در آن تاریخ، ساعت، آدرس محل امتحان و Appointment Confirmation Number نوشته شده است.

داوطلبان مقیم ایران بعلت نداشتن كارت اعتباری و یا چك قابل وصول در یكی از بانكهای آمریكا، معمولا برای ثبت نام در امتحان تافل با مشكل روبرو میشوند. برای رفع این مشكل، میتوانید از دوستان و آشنایان خود كه دارای كارت اعتباری و یا چك قابل وصول در بانكهای آمریكا هستند، كمك بگیرید.

امتحان تافل در ایران برگزار نمیگردد و باید به كشور دیگری سفر نمائید. داوطلبان مقیم ایران، معمولا تركیه یا دبی را برای شركت در امتحان انتخاب مینمایند. حداقل نیم ساعت قبل از امتحان در محل حاضر باشید و اگر امكان پذیر بود، روز قبل به محل امتحان بروید تا با آدرس آنجا بیشتر آشنا شوید. در روز امتحان حتما باید پاسپورت و Appointment Confirmation Number خود را به همراه داشته باشید. نامی كه در فرم ثبت نام قید نموده اید باید با نام درج شده در پاسپورتتان یكسان باشد. همچنین باید دفتری را امضاء نمائید. این امضاء نیز باید با امضاء شما در پاسپورتتان یكی باشد. قبل از امتحان از شما عكس گرفته میشود. این عكس در بالای كارنامه تافل نیز چاپ میشود. در تمام طول امتحان از شما فیلم برداری میگردد.

این امتحان از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین المللی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان پیروی میكند و چهار توانائی Reading ،Structure ،Listening و Writing را مورد ارزیابی قرار میدهد. در بخش Listening، توانائی داوطلب در درك مكالمات انگلیسی مورد ارزیابی قرار میگیرد. این مكالمات به لهجه American میباشند. در بخش Structure، دانش داوطلب در تشخیص ساختار درست جملات انگلیسی مورد سنجش قرار میگیرد. برای پاسخگوئی به این بخش، دانستن گرامر ضروری است. در بخش Reading، توانائی داوطلب در درك متون انگلیسی مورد سوال واقع میشود. این متون دارای موضوعات آكادمیك میباشند. در بخش Writing، داوطلب باید در مورد موضوعی انشاء بنویسد. بغیر از قسمت Writing، پرسشهای سه قسمت دیگر بصورت تستی چند گزینه ای میباشند.

در روز امتحان، به ترتیب به بخشهای Reading ،Structure ،Listening و Writing باید پاسخ دهید. زمان كل امتحان حدودا چهار ساعت است كه چهل دقیقه از آن مربوط به آموزش كار با كامپیوتر و نحوه پاسخگوئی به سوالات میباشد. تعداد سوالات و زمان هر بخش مطابق جدول زیر است:

Test Section
Number of Questions
Time to Complete

Listening
30-49 questions
15-25 minutes to answer questions. 40-60 minutes to complete entire section. Clock runs while you are answering questions, but not while you are listening to conversations and talks.

Structure
20-25 questions
15-20 minutes to complete questions.

Reading
44-55 questions
70-90 minutes to complete section (includes time spent reading passages and answering questions).

Writing
one assigned topic
30 minutes to write an essay.

قسمتهای Listening و Structure اصطلاحا Computer-Adaptive میباشند. بدین معنا كه هر سوالی كه مطرح میشود بر اساس عملكرد شما در پاسخگوئی به سوالات قبلی میباشد. اگر سوالهای نخستین را درست پاسخ دهید، سوالهای بعدی مشكلتر میشوند و البته امتیازی كه برای پاسخگوئی به سوالات مشكل در نظر گرفته میشود، بیشتر از امتیازی است كه برای پاسخگوئی به سوالات آسان در نظر میگیرند و این یك حسن میباشد. امتیاز این قسمتها بر مبنای تعداد و درجه دشواری سوالات پاسخ داده شده، تعیین میگردد. در این دو قسمت، شما نمیتوانید به سوالات قبلی باز گردید و برای پاسخگوئی به سوال بعدی، باید سوالی را كه پیش رو دارید ابتدا پاسخ دهید.

به غیر از قسمت Writing، نمرات بخشهای دیگر امتحان تافل، بین صفر تا 30 میباشد. نمره قسمت Writing بین صفر تا 6 میباشد كه با نمره قسمت Structure تركیب میگردد و نمره كلی Structure/Writing را میسازد. نمره كل امتحان تافل بین صفر تا 300 میباشد و برای محاسبه آن، معدل نمرات Reading ،Listening و Structure/Writing محاسبه میگردد و سپس عدد حاصل در ده ضرب میشود.

در قسمت Writing، شما میتوانید یا انشاء خود را توسط كامپیوتر تایپ نمایید و یا اینكه آنرا بر روی كاغذ بنویسید. اگر انشاء را در كامپیوتر تایپ كنید، پس از حدودا دو هفته نمره انشاء و نمره كل امتحانتان توسط موسسه ETS پست میشود اما اگر انشاء را بر روی كاغذ بنویسد، این زمان به پنج هفته افزایش می یابد.

پس از پایان یافتن امتحان، نمرات شما بلافاصله بر روی مونیتور كامپیوتر ظاهر میگردند. بعنوان مثال، نمرات یك داوطلب پس از امتحان به شكل زیر میباشد:

Listening 22

Structure/Writing 3-23

Reading 22

TOTAL 157-223

همانطور كه ملاحظه مینمائید، نمرات Listening و Reading نهائی هستند اما بعلت معلوم نبودن نمره انشاء بلافاصله پس از امتحان، نمره كل و نمره قسمت Structure/Writing بصورت حداقل و حداكثر نشان داده شده اند.

پس از اینكه نمرات خود را بر روی مونیتور كامپیوتر ملاحظه نمودید، باید تصمیم بگیرید كه آیا میخواهید این نمرات برای دانشگاههای مورد نظرتان فرستاده شود یا خیر. بهتر است قبل از امتحان، كد دانشگاهها و دانشكده های مورد نظرتان را از دفترچه راهنمای تافل پیدا نمائید تا در روز امتحان با مشكل خاصی روبرو نگردید. تا چهار دانشگاه را میتوانید انتخاب كنید تا كارنامه امتحان تافل برای آنها مستقیما توسط موسسه ETS بطور رایگان ارسال گردد. اگر بیشتر از چهار كارنامه بخواهید برایتان ارسال بشود، به ازای هر كارنامه باید 15 دلار آمریكا بپردازید (این مبلغ از اول July سال 2003 تا سی ام June سال 2004 معتبر است و معمولا هر سال مقداری افزایش می یابد). بهمراه چهار كارنامه ای كه بصورت رایگان برای دانشگاههای مورد درخواستتان فرستاده میشود، یك نسخه هم برای شما ارسال خواهد شد. در كارنامه ارسالی از طرف ETS، علاوه بر نمره كل، نمرات بخشهای Reading ،Listening و Structure/Writing بطور جداگانه درج میشوند. نمره انشاء (Writing) نیز تحت عنوان essay rating مشخص میشود.

هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره ای را مشخص میكند و اكثر آنها حداقل نمره كلی 210 را می خواهند بطوریكه نمره انشاء هم از 4 كمتر نباشد (البته این قاعده كلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد). اعتبار كارنامه تافل دو سال میباشد و اگر از تاریخ امتحان، دو سال یا بیشتر گذشته باشد، موسسه ETS كارنامه تافل را برای دانشگاههای مورد درخواست شما ارسال نمی نماید. بخاطر داشته باشید كه در هر ماه میلادی فقط یكبار میتوانید در امتحان تافل شركت نمائید.

یكی از مهمترین عوامل كسب موفقیت و نمره خوب در امتحان تافل، نحوه مطالعه شما برای چنین امتحانی است. بارها دیده شده است كه داوطلبان شركت در آزمون، با اتخاذ روشهای ناكارآمد، در كسب نمره مورد نظرشان ناكام مانده اند. با اتخاذ روشهای مطالعه درست و هدفمند، علاوه بر اینكه در وقت خود صرفه جوئی قابل ملاحظه ای میكنید، در دستیابی به نمره مورد نظرتان نیز موفق خواهید بود. برای نیل به این مقصود، به چند نكته زیر توجه نمائید:

1. بر اساس یك برنامه ریزی منظم به مطالعه بپردازید. بعنوان مثال خود را مقید سازید كه بمدت چهارماه برای امتحان تافل مطالعه نمائید و هر روز 6 ساعت را به این امر اختصاص دهید (این مدت فقط جهت مثال ذكر شده است و بنا به اینكه پیشینه دانش زبان شما چگونه است، زمان آماده سازی جهت شركت در آزمون تغییر خواهد نمود).

2. تمامی چهار مهارت Reading ،Structure ،Listening و Writing را همزمان با هم تمرین كنید. بعنوان مثال، یك ماه تمام فقط روی Listening تمرین نكنید و به سه مهارت دیگر كاری نداشته باشید. البته اگر روی قسمتی ضعیفتر هستید، باید وقت بیشتری برای آن صرف نمائید.

3. مطالبی كه مطالعه مینمائید باید به امتحان تافل مربوط باشند. بهترین حالت این است كه از كتابهائی كه در رابطه با تافل نوشته شده اند، استفاده كنید. مثلا اگر میخواهید كه در بخش Reading امتحان تمرین نمائید، خواندن متون مشكل ادبی به زبان انگلیسی فایده ای ندارد. برعكس، كتابهائی كه در رابطه با بخش Reading امتحان تافل نوشته شده اند، علاوه بر اینكه به بالا بردن مهارت شما كمك مینمایند، شما را با سبك امتحان نیز بیشتر آشنا میكنند. این یك نمونه از مطالعه هدفمند است. زبان انگلیسی و كتابهائی كه در رابطه با آن نوشته شده اند نامحدود میباشند، اما وقت شما محدود است. هدف شما گرفتن نمره مورد نظرتان در امتحان تافل میباشد. بنابراین، كتابهائی كه جهت مطالعه انتخاب مینمائید باید بصورت هدفمند و مخصوص امتحان تافل نوشته شده باشند.

4. قبل از امتحان، حتما باید چندین تست استاندارد را جواب بدهید تا هم از سطح آمادگی خودتان مطلع شوید و هم با نوع و سبك امتحان آشنا شوید. پاسخگوئی به سوالات باید در مدت زمان مشخصی كه در امتحان اصلی تافل با آن مواجه خواهید شد، صورت پذیرد.
طبقه بندی: آزمون های بین المللی، 
ارسال توسط majid
آرشیو مطالب
نظر سنجی
امتیاز شما به این وبلاگصفحات جانبی
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

خرید شارژ

خرید فیلم

خرید سریال